Univerzitní podpora Open Science – aktuální informace

Open Science (OS) na MU

• vědecké publikace v režimu otevřeného přístupu (Open Access, OA),
• výzkumná data sdílená podle principů FAIR (Findable-Accessible-Interoperable Reusable).

V případě jakéhokoliv dotazu na téma Open Science se neváhejte ozvat na openscience@fss.muni.cz (Mgr. Marika Hrubá)

Příprava školení na téma Open Science pro vědecké pracovníky a studenty FSS MU
o otevřeném přístupu k vědeckým informacím

Svůj zájem o školení, Vaše náměty, tipy, problémy, které řešíte v oblasti OS, prosím zasílejte na openscience@fss.muni.cz, abychom mohli Vašim potřebám náplň školení přizpůsobit.

Rozvoj Open Science (OS) na MU koordinovaný ÚVT MU je součástí projektu "Rozvoj lidských zdrojů a dalších strategických oblastí pro podporu výzkumu na MU (HR4MUII)".

Aktivity projektu
1. nastavení univerzitní strategie pro OS
2. podpora výzkumníkům a výzkumným týmům (workshopy, školení, přímá podpora - např. pomoc s plněním repozitáře, výběr vhodných Open Access časopisů, zvyšování povědomí o predátorských časopisech nebo pomoc s datovým managementem - Data Management Plan, „FAIRifikace dat apod.“)
3. vytvoření týmu OS metodiků na každém hospodářském středisku - systematická podpora Open Science na univerzitě.

Fakultním Open Science metodikem je Mgr. Marika Hrubá (Ústřední knihovna FSS), která je současně i koordinátorkou Open Science pro humanitní a sociální vědy.

Specializované školení pro vědecké pracovníky a studenty FSS MU
o otevřeném přístupu k vědeckým informacím - program:
1. Open Access
2. Výzkumná data
3. Aktuální situace Open Science na MU a FSS MU
4. Diskuze

S ohledem na aktuální situaci Vás budeme o termínu tohoto školení informovat v nadcházejících týdnech.