Chci podat návrh projektu
Máte nápad, téma projektu?
Probereme s Vámi možnosti, grantová schémata, vhodné výzvy pro Vaše téma. Aktuální výzvy vhodné pro FSS budeme průběžně uveřejňovat na tomto webu. U každé výzvy najdete její základní parametry včetně důležitých odkazů a kontaktní osobu, na kterou se můžete obrátit s jakýmkoliv dotazem.
Dotazy k projektovým záměrům můžete zasílat také na projekty@fss.muni.cz.
Informace o nových výzvách, zajímavých seminářích a akcích můžete dostávat do Vašeho e-mailu každý týden – přihlásit se k odběru newsletteru OpVPP.
Projektový/výzkumný záměr je vždy třeba zkonzultovat také s liniovým nadřízeným, který musí projekt k řešení doporučit a následně se podílí na schválení návrhu v ISEP (Informační systém pro evidenci projektů na MU) před odesláním poskytovateli.
K získání informací o projektových schématech a výzvách můžete využít také stránky Portál MUNI.
Nejvyužívanější grantové agentury a programy
GA ČR (Grantová agentura ČR) poskytuje z veřejných prostředků účelovou podporu na projekty základního výzkumu. V rámci vyhlášených programů financuje vědecké projekty jak pro erudované vědce a týmy, tak pro mladé a začínající vědecké pracovníky. V rámci GA ČR jsou podporovány i projekty mezinárodní spolupráce. Úspěšnost žadatelů z MU se pohybuje kolem 30 %.
Více na stránkách Portál MUNI
Více na stránkách poskytovatele
TA ČR (Technologická agentura ČR) je organizační složkou státu, která byla zřízena v roce 2009. Programy (více než 10 různých programových schémat) jsou zaměřeny na podporu spolupráce (národní i mezinárodní) výzkumných organizací a podniků a na následnou komercionalizaci výsledků (aplikovaný výzkum a experimentální vývoj).
Více na stránkách Portál MUNI
Více na stránkách poskytovatele
OP VVV (Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání) je víceletým programem pro období 2014 - 2020. Je zaměřen na rozvoj lidských zdrojů pro znalostní ekonomiku a udržitelný rozvoj v sociálně soudržné společnosti. V rámci 4 prioritních os je podporováno Posilování kapacit pro kvalitní výzkum (PO1), Rozvoj vysokých škol pro výzkum a vývoj (PO2), Rovný přístup ke kvalitnímu předškolnímu, primárnímu a sekundárnímu vzdělávání (PO3), Technická pomoc (PO4).
Více na Odboru pro rozvoj MU
Více na stránkách poskytovatele
Horizont Evropa je rámcový program pro výzkum a inovace Evropské unie, který podporuje široké spektrum výzkumných, rozvojových, demonstračních a inovačních aktivit včetně šíření výsledků.
Více na stránkách Portál MUNI
Více na stránkách poskytovatele
Příprava návrhu projektu
Shrnutí parametrů konkrétní výzvy bude vždy umístěno na našem webu včetně fakultních termínů, pokynů a konkrétních osob pro konzultaci z Ekonomického (rozpočet projektu) a Personálního oddělení (mzdy) a Oddělení pro výzkum a projektovou podporu - OpVaPP (výklad zadávací dokumentace, zpětná vazba k textům návrhu, závěrečná kontrola návrhu, odeslání návrhu).
Provedeme Vás formální přípravou projektové žádosti v aplikaci poskytovatele (např. GRIS, ISTA, ISKP 14+ atd.) a jejím schválením v ISEP a vysvětlíme Vám vše, co Vás bude zajímat.
Pravidla pro přípravu projektových návrhů a řízení projektů vychází z vnitřních norem MU, zejména Směrnice MU č. 6/2016 Řízení projektů.
ISEP – Informační systém pro evidenci projektů
Každý návrh projektu musí být před odesláním poskytovateli založen v ISEP, vyplněny základní údaje o projektu, doplněn rozpočet, zvolena ETIKA ano/ne, GDPR ano/ne, vložen návrh (draft) a zahájeno elektronické schvalování. S vytvořením záznamu pomohou pracovníci OpVaPP.
Etická komise pro výzkum
Posouzení EKV podléhá každý návrh projektu, který zahrnuje výzkum na lidském subjektu. Žádosti o posouzení EKV se podávají prostřednictvím ISEP.
Potřebuje Váš návrh před jeho podáním schválení Etickou komisí pro výzkum? Pracovníci Oddělení pro výzkum a projektovou podporu Vám poskytnou první konzultaci a zajistí kontakt se zástupcem EKV.
Příprava rozpočtu
- připraví pro Vás pomocnou excel tabulku pro přípravu rozpočtu dle parametrů zadávací dokumentace a pokynů poskytovatele,
- projde s Vámi způsobilost a vhodnost nákladů, výši nákladů a zařazení do správných kapitol rozpočtu,
- po domluvě pomůže se zadáním položek rozpočtu do informačních systémů poskytovatelů.
Konzultace probíhá se správkyní rozpočtu uvedenou u konkrétní výzvy na webu.
Správkyně rozpočtu u nejčastějších výzev:
TA ČR, GA ČR, Norské fondy, Horizont Evropa, Visegradské fondy, další zahraniční nadace, fondy - ing. Miroslava Hazuková
Operační programy - ing. Denisa Prchalová
Výše režijních prostředků odváděných z projektové dotace fakultě (FSS MU) je pro rok 2023 16,41 %.
poradí Vám s vhodnou výší osobních nákladů a úvazku a s podobou pracovněprávních vztahů členů řešitelského týmu, včetně zaměstnání zahraničních kolegů.
Centrum informačních a komunikačních technologií FSS MU (CIKT):
- konzultace a poradenství k nákupu HW/SW
cikt@fss.muni.cz
Ústřední knihovna FSS:
Podmínka Open Science se objevuje již u většiny grantových schémat. Nejstriktněji u rámcového programu Horizon Europe, kde je nutné počítat s výdaji na otevření článku, popř. výzkumných dat již v podávané žádosti.
Knihovnu můžete kontaktovat ohledně komplexního poradenství v oblasti Open Science.
Kontaktní osoba: Mgr. Aneta Pilátová, openscience@fss.muni.cz
Identifikátory vědce, citační ohlasy
U odborných publikací se můžeme setkat s problémem identifikace autorů, tj. aby správné publikace byly přiřazeny správnému vědci, což je důležité především pro hodnocení vědy a výzkumu. Navíc se tento požadavek stále častěji objevuje při podávání žádostí o granty (např. doporučení GAČR) i ze strany vydavatelů.
Řešením je vytvořit si jedinečné identifikátory autora (Researcher ID, ORCID). Třetím nejčastěji používaným identifikátorem je Scopus Author ID, který vzniká automaticky při vytváření záznamů v databázi Scopus.
Více informací a pomoc se založením či správou Vám zajistí Ústřední knihovna FSS. Kontaktní osoba: Mgr. Dana Mazancová, infoveda@fss.muni.cz
- seznam publikací žadatelů doplněný o bibliometrické parametry,
- výběr nejcitovanějších publikací z citačních databází WoS a Scopus,
- zjištění počtu citačních ohlasů (počet citování dokumentů ostatními autory),
- zjištěních aktuálních hodnot bibliometrických ukazatelů (např. h-index dle projektových požadavků).
Více informací a pomoc Vám poskytne: Ing. Martina Nedomová a Mgr. Dana Mazancová, infoveda@fss.muni.cz
Erasmus+, CEEPUS, AKTION apod.
Administrativní podporu při podávání návrhů projektů spadajících pod agendu Centra zahraniční spolupráce (např. Erasmus+, CEEPUS, AKTION) poskytne Oddělení zahraničních vztahů (int@fss.muni.cz):
- ověření, zda má MUNI se zahraniční institucí uzavřenu smlouvu,
- založení a pomoc s vyplněním ISEP, zajištění podpisů na Letter of Intent či Letter of Endorsement, zajištění dalších povinných příloh žádosti ve spolupráci s CZS, komunikace s poskytovatelem a CZS, koordinace komunikace s jinými odděleními na FSS MUNI.